Jesen je čas, ko spet zadiši po kostanju, ki se ponaša z bogato hranilno vrednostjo. Vonj po kostanju nas spominja na bližajoče se hladne dneve, v katerih nam bo še posebej prav prišlo uživanje hranljivih in aktivnih sestavin, ki krepijo naš krvni obtok ter pripravijo in ohrabrijo naš imunski sistem. Kostanj je idealno živilo, ki bo vaš organizem pripravilo na zimske dni.
Zagotovo boste presenečeni, koliko različnih zdravilnih učinkov ima uživanje kostanja za vaše telo.
1. ne vsebuje glutena
Kostanj je brezglutensko živilo, zato je ključen pri prehrani bolnikov s celiakijo. To je tudi razlog, zakaj mnoga brezglutenska živila vsebujejo kostanj.
- Kostanj je primeren tudi za bolnike s celiakijo, saj ne vseuje glutena
2. bogat z antioksidanti – vitamin C
Kostanj se od drugih oreščkov in semen razlikuje tudi v tem, da je dober vir vitamina C.
100 g kostanja ima kar 43 mg vitamina C, kar pokrije neverjetnih 72 odstotkov dnevnih potreb odraslega človeka po vitaminu C. Vitamin C sicer igra ključno vlogo pri gradnji zob in kosti, uravnava pa tudi delovanje žil. Hkrati je močan antioksidant, ki ščiti pred staranjem kože.
- Kostanj ščiti kožo pred prezgodnjim staranjem
3. vir pomembnih mineralov
Kostanj je bogat vir mineralov, kot so železo, kalcij, magnezij, mangan, fosfor in cink, zagotavlja pa tudi veliko količino kalija (518 mg / 100 g). Kalij pomaga zniževati srčni utrip in krvni tlak. Železo preprečuje slabokrvnost. Magnezij in fosfor sta pomembna elementa presnove kosti.
- Kostanj pomaga pri slabokrvnosti
4. visoka energetska vrednost in vir koristnih mineralnih snovi
Kostanj ima za razliko od drugih oreškov in semen relativno malo kalorij, je pa hkrati bogat vir mineralov, vitaminov in drugih hranilnih snovi, ki koristijo našemu zdravju.
Vsebuje največ ogljikovih hidratov, predvsem škroba (44%), nekaj je tudi sladkorja in beljakovin ter le 2% maščob. Kostanj ima sicer kar precejšnjo kalorično vrednost, vendar ima izredno bogato mineralno sestavo. Sto gramov pečenega kostanja ima v povprečju kar 245 kalorij, kuhan kostanj pa jih ima precej manj, in sicer 170. Zaradi svoje bogate sestave in prehranske vrednosti je izjemno primeren za otroke, športnike, starejše in za vse, ki so telesno aktivni.
Poleg tega je kostanj tudi bogat z mnogimi pomembnimi B vitamini. 100 g orehov zagotovi 11 odstotkov niacina, 29 odstoktov piridoksina (vitamin B-6), 100 odstoktov tiamina in 12 odstotkov riboflavina. Vitamini iz skupine B so ključni za ohranjanje lepe kože, las in nohtov, hkrati pa pomagajo preprečevati razdražljivost ter izboljšujejo spomin in koncentracijo.
- Kostanj izboljšuje koncentracijo in spomin
5. znižuje holesterol
Kostanj je tudi dober vir vlaknin, 100 g kostanja zagotovo približno 21 odstotkov dnevnih potreb po vlakninah. Vlaknine znižujejo nivo škodljivega holesterola v krvi in preprečujejo, da bi se prevelike količine holesterola absorbirale v črevesje. Kostanj je tudi bogat vir mono-nenasičenih maščobnih kislin, kot sta oleinska kislina in palmitinska kislina. Študije kažejo, da te kisline pomagajo zniževati slab holesterol in zvišujejo raven dobrega holesterola v krvi. Kostanj tako pomaga pri preprečevanju bolezni koronarne arterije in kapi.
- Kostanj pomaga preprečevati srčni infarkt
6. vsebuje folate
Kostanj ima, tako kot zeleno listnata zelenjava, veliko folatov. 100 g kostanja zagotovi 15,5 odstotkov dnevnih potreb po folatih. Folna kislina je potrebna za tvorbo rdečih krvnih celic in sintezo DNK. Ustrezna količina uživanja hrane, bogate s folati, pomaga pri preprečevanju okvare nevralne cevi pri plodu. Nosečnicam se zato še posebej priporoča, da jedo kostanj.
- Kostanj pomaga pri zdravem razvoju ploda
There are 2 comments
največji užitek je pa nabiranje in potem zvečer pečenje. pa še veliko imaš od dneva
Poučno!